Belka
Środa, 19 Grudnia 2018   imieniny: Dariusz, Urban, Gabriela
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

Co kryją obiekty w Kochanówce? – Gmina Dębica liczy na wodę, historycy pewnie na coś więcej

 
Położony jest na szczycie leśnego wzgórza nieopodal jednego z ringów w Kochanówce. Zarośnięty i opuszczony. Wybudowany podczas II wojny światowej obiekt do dzisiaj skrywa w sobie tajemnicę. W jego pobliżu znaleziono sporą ilość pocisków. Czy odbyła się tu jakaś walka? Co przechowywano w podziemiach? Po co w ogóle Niemcy zadali sobie tyle trudu, aby wybudować bunkry? Na te i inne pytania odpowiedzi szukają saperzy. Ich zadaniem jest również potwierdzenie lub zaprzeczenie tezy o istniejącej w tym miejscu przepompowni wody. Na początek konieczne było jednak oczyszczenie terenu z przedmiotów niebezpiecznych. Poszukiwania nowego ujęcia wody pitnej to nie tylko przyrodnicza i historyczna ciekawostka. W obecnie użytkowanych przez Gminę Dębica źródłach głębinowych występuje znaczne stężenie żelaza i manganu. Koszt ich uzdatniania jest wysoki, dlatego opłaca się skorzystać z innych rozwiązań. Z tego co na tę chwilę udało się ustalić obiekt składa się ze sporych rozmiarów pomieszczeń wyposażonych w kanały wentylacyjne i mogące przetrwać bombardowanie solidne ściany. Znajdują się one pod ziemią. Obecnie są puste. Na powierzchni istniał kiedyś najprawdopodobniej budynek administracyjny. Został on jednak zniszczony na skutek wybuchu niewypału podłożonego już po wojnie. Co się zaś tyczy nowych źródeł. Efekt ich poszukiwań będzie znany pod koniec sierpnia.

 


Debicatv
 
Data pliku video: 2018-08-08, Źródło artykułu: youtube.com
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
loading...
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Najnowsze komentarze
 
  Kreska
   
  Polecane

  DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

   
  Brak sond
   
  Newsletter
  Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
   
   

  Powiat dębicki - powiat w województwie podkarpackim z siedzibą w Dębicy, w skład którego  wchodzą gminy: Brzostek. Dębica, Pilzno,  Czarna, Jodłowa i Żyraków.

  Powiat ma charakter rolniczo – przemysłowy (64% powierzchni powiatu zajmują użytki rolne); najbardziej liczącymi się przedsiębiorstwami są: Firma Oponiarska DĘBICA S.A oraz Fabryka Farb i Lakierów „Śnieżka” S.A. w Brzeźnicy.

  Na ternie powiatu dębickiego fukcjonują 3 rezerwaty przyrody (,,Kamera” - w gminie Brzostek, ,,Słotwina” – w gminie Pilzno, ,,Torfy” -  w gminie Czarna) oraz 2 parki krajobrazowe (Czarnorzecko – Strzyżowski Park Krajobrazowy i Park Krajobrazowy Pasma Brzanki).

  Przez powiat przebiega autostrada A4 oraz 2 drogi krajowe - DK nr 94, oraz DK nr 73.

   

  Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola