Belka
Sobota, 17 Listopada 2018   imieniny: Waleria, Salomea, Grzegorz
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

Diesle nie wjadą do Dębicy od 2021 roku

 
Dębica będzie pierwszym miastem w Polsce w którym od 2021 nie będzie można poruszać się samochodami z silnikiem diesla w okresie jesienno zimowym. Zakaz wprowadzony został w związku z pogarszającą się jakością powietrza, którym oddychają mieszkańcy naszego miasta. W trosce o zdrowie mieszkańców naszego miasta radny Adam Rogowski złożył projekt uchwały na mocy której od 2021 roku w Dębicy w okresie od października do końca marca nie będzie można poruszać się samochodami z silnikami diesla. Radni Miejscy poprali ten pomysł i już za trzy lata w okresie, kiedy powietrze jest najbardziej zanieczyszczone po ulicach Dębicy będą mogły jeździć tylko samochody spełniające restrykcyjne normy emisji spalin Euro 6. Dębica jest pierwszym miastem w Polsce, które zdecydowało się na wprowadzenie takiego zakazu. Samochodami z silnikami diesla w trosce o środowisko nie można już poruszać się w kilku niemieckich miastach między innymi w Hamburgu, Koloni, Dusseldorfie i Monachium. Burmistrz Dębicy uważa, że zdrowie mieszkańców jest najważniejsze i taki zakaz z pewnością może się przyczynić tylko do poprawy jakości powietrza i lepszego samopoczucia mieszkańców naszego miasta. A co wprowadzeniu zakazu poruszania się samochodami z silnikami diesla w okresie jesienno zimowym w trosce o jakość powietrza ( wzorem niemieckich miast) sądzą mieszkańcy Dębicy? – sprawdzali reporterzy Polskiej Telewizji Regionalnej PTVR Dębica będzie pierwszym, ale nie jedynym miastem w naszym kraju, które zamierza taki zakaz wprowadzić. Jak się dowiedzieliśmy poważnie projekt takiej uchwały rozpatrują też radni Krakowa oraz Myślenic, a także Zakopanego, jednak obawiają się zmniejszenia liczby turystów odwiedzających te miasta. Nowe regulacje mogą również stać się również problemem dla mieszkańców Dębicy, którzy są właścicielami samochodów z silnikami diesla, ponieważ będą musieli w ciągu najbliższych trzech lat pozbyć się tych aut. Jednak jak się dowiedzieliśmy włodarze miasta od 2019 roku będą dopłacać 25 % wartości pojazdu każdemu mieszkańcowi, który zdecyduje się sprzedać auto z silnikiem wysokoprężnym i zakupić benzyniaka i aż 50 % ceny samochody z napędem elektrycznym. Do tematu powrócimy na antenie Polskiej Telewizji Regionalnej PTVR.

 


Redakcja PTVR
 
Data pliku video: 2018-04-01, Źródło artykułu: youtube.com
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
loading...
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Najnowsze komentarze
 
  Kreska
   
  Polecane

  DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

   
  Brak sond
   
  Newsletter
  Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
   
   

  Powiat dębicki - powiat w województwie podkarpackim z siedzibą w Dębicy, w skład którego  wchodzą gminy: Brzostek. Dębica, Pilzno,  Czarna, Jodłowa i Żyraków.

  Powiat ma charakter rolniczo – przemysłowy (64% powierzchni powiatu zajmują użytki rolne); najbardziej liczącymi się przedsiębiorstwami są: Firma Oponiarska DĘBICA S.A oraz Fabryka Farb i Lakierów „Śnieżka” S.A. w Brzeźnicy.

  Na ternie powiatu dębickiego fukcjonują 3 rezerwaty przyrody (,,Kamera” - w gminie Brzostek, ,,Słotwina” – w gminie Pilzno, ,,Torfy” -  w gminie Czarna) oraz 2 parki krajobrazowe (Czarnorzecko – Strzyżowski Park Krajobrazowy i Park Krajobrazowy Pasma Brzanki).

  Przez powiat przebiega autostrada A4 oraz 2 drogi krajowe - DK nr 94, oraz DK nr 73.

   

  Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola