Belka
Poniedziałek, 21 Stycznia 2019   imieniny: Agnieszka, Inez, Jarosław
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

Przemarsz Turków w Parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa Dębica - Latoszyn

 
Parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa Dębica- Latoszyn jest jedyną w diecezji tarnowskiej gdzie straż przy grobie Pańskim pełnią tzw. turki. Formacja ta działa przy parafii od 26 lat. Dziś po mszy św. o godz. 10.00 turki wraz z Orkiestrą Dętą Gminy Dębica przemaszerowały wokół kościoła. Z uwagi na warunki atmosferycze zrezygnowano z musztry. Ten barwny zwyczaj wielkanocny jest charakterystyczny dla południowo-wschodniej Polski. Choć legenda wiąże Turki z odsieczą wiedeńską, etnografowie twierdzą, że to nazwa wtórna. Skłaniają się do hipotezy łączącej ten zwyczaj z zakonem Bożogrobców. Straże na Podkarpaciu popularnie zwane Turkami, formowane na wzór wojskowy, mają kostiumy przypominające mundury wojsk z okresu Księstwa Warszawskiego, sukmany chłopskie z czasów Insurekcji Kościuszkowskiej, a nawet stylizowane na ubiory tureckie

 


Debicatv
 
Data pliku video: 2018-04-01, Źródło artykułu: youtube.com
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
loading...
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Najnowsze komentarze
 
  Kreska
   
  Polecane

  DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

   
  Brak sond
   
  Newsletter
  Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
   
   

  Powiat dębicki - powiat w województwie podkarpackim z siedzibą w Dębicy, w skład którego  wchodzą gminy: Brzostek. Dębica, Pilzno,  Czarna, Jodłowa i Żyraków.

  Powiat ma charakter rolniczo – przemysłowy (64% powierzchni powiatu zajmują użytki rolne); najbardziej liczącymi się przedsiębiorstwami są: Firma Oponiarska DĘBICA S.A oraz Fabryka Farb i Lakierów „Śnieżka” S.A. w Brzeźnicy.

  Na ternie powiatu dębickiego fukcjonują 3 rezerwaty przyrody (,,Kamera” - w gminie Brzostek, ,,Słotwina” – w gminie Pilzno, ,,Torfy” -  w gminie Czarna) oraz 2 parki krajobrazowe (Czarnorzecko – Strzyżowski Park Krajobrazowy i Park Krajobrazowy Pasma Brzanki).

  Przez powiat przebiega autostrada A4 oraz 2 drogi krajowe - DK nr 94, oraz DK nr 73.

   

  Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola