Belka
Poniedziałek, 21 Stycznia 2019   imieniny: Agnieszka, Inez, Jarosław
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

RM przyjęła projekt ustawy o Biurze Nadzoru Wewnętrznego

Data publikacji: 2017-07-26, Data modyfikacji: 2017-07-26
A A AWydrukDrukuj  
 
RM przyjęła projekt ustawy o Biurze Nadzoru Wewnętrznego

Inspektor Nadzoru Wewnętrznego i wspomagające go Biuro Nadzoru Wewnętrznego, będą jako nowo utworzone organy nadzoru egzekwować standardy pracy w służbach mundurowych. Zajmą się też przypadkami łamania prawa, korupcją czy naruszeniami etyki zawodowej. 

Przyjęty na posiedzeniu Rady Ministrów projekt ustawy o Biurze Nadzoru Wewnętrznego ma zapewnić skuteczniejszy nadzór nad służbami podległymi i nadzorowanymi przez ministra spraw wewnętrznych i administracji. 

Jak odnotowano w komunikacie MSWiA, minister nie miał dotąd realnych instrumentów do sprawowania nadzoru nad podległymi służbami.

„Służby muszą działać w sposób przejrzysty, a minister musi mieć nad nimi realny, a nie tylko teoretyczny nadzór” – podkreślił Mariusz Błaszczak. 

Jak dodał, mundurowi mają szerokie uprawnienia wobec obywateli, dlatego Polacy mają prawo oczekiwać, że pracują oni zgodnie z najwyższymi standardami. 

Projekt ustawy uprawnienia ministra do nadzorowania nad Policji, PSP, Straży Granicznej i BOR. Nadzór będzie obejmował m.in. czynności operacyjno-rozpoznawcze, prowadzenie postępowań dyscyplinarnych i wyjaśniających czy rozpoznawanie, zapobieganie i wykrywanie przestępstw popełnianych przez funkcjonariuszy i pracowników tych służb. 

Projekt zakłada utworzenie Inspektora Nadzoru Wewnętrznego, jako nowego organu nadzoru, podlegającego bezpośrednio ministrowi. Wsparciem dla niego ma być utworzone w strukturach resortu Biuro Nadzoru Wewnętrznego (BNW).
 
„To ono pomoże egzekwować odpowiednie standardy pracy służb mundurowych. Zajmie się też wszelkimi nieprawidłowościami w ich pracy, w tym przypadkami łamania prawa czy naruszenia etyki zawodowej. BNW sprawdzi również, czy kandydaci na wyższe stanowiska w służbach nie popełniali nadużyć lub nie przekraczali swoich kompetencji” – czytamy w komunikacie.

Biuro Nadzoru Wewnętrznego ma pomóc w zwalczaniu korupcji w służbach mundurowych. W skład biura wejdzie 35 inspektorów oddelegowanych z Policji i Straży Granicznej, a wspierać ich mają funkcjonariusze BOR i strażacy.

„Biura Spraw Wewnętrznych, które działają obecnie w komendach głównych Policji i Straży Granicznej zostaną odrębnymi jednostkami organizacyjnymi, nadzorowanymi przez ministra. Ich zadania pozostaną jednak niezmienione. BNW będzie działać niezależnie od nich, na wyższym szczeblu. Będzie też mogło zlecać im wykonanie pewnych czynności sprawdzających” – podkreślono w komunikacie. 

Źródło: www.kurier.pap.pl

informator-lokalny.pl
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
Najnowsze komentarze
 
  Kreska
   
  Polecane

  DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

   
  Brak sond
   
  Newsletter
  Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
   
   

  Powiat dębicki - powiat w województwie podkarpackim z siedzibą w Dębicy, w skład którego  wchodzą gminy: Brzostek. Dębica, Pilzno,  Czarna, Jodłowa i Żyraków.

  Powiat ma charakter rolniczo – przemysłowy (64% powierzchni powiatu zajmują użytki rolne); najbardziej liczącymi się przedsiębiorstwami są: Firma Oponiarska DĘBICA S.A oraz Fabryka Farb i Lakierów „Śnieżka” S.A. w Brzeźnicy.

  Na ternie powiatu dębickiego fukcjonują 3 rezerwaty przyrody (,,Kamera” - w gminie Brzostek, ,,Słotwina” – w gminie Pilzno, ,,Torfy” -  w gminie Czarna) oraz 2 parki krajobrazowe (Czarnorzecko – Strzyżowski Park Krajobrazowy i Park Krajobrazowy Pasma Brzanki).

  Przez powiat przebiega autostrada A4 oraz 2 drogi krajowe - DK nr 94, oraz DK nr 73.

   

  Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola